Kategoriarkiv: Ikke kategoriseret

Resultat Ganneskov Stevnsløb

  Ganneskov 02.03.2014        
    Start tid Slut tid Tid I min Point
  3 km piger        
1 Josefine Rosenkvist 10.00 10.50 50 100
2 Maja Dassbak 9.32 10.29 57   93
3 Kristina Larsen 9.25 10.25 60   90
4 Maria From 9.32 10.36 64   86
5 Monique From 9.32 10.37 65   85
5 Linda From 9.32 10.37 65   85
           
  3 km drenge        
1 Victor Østergaard 9.32 10.06 34 100
2 Niels H. Nielsen 9.32 10.29 57   77
           
  4 km damer mellemsvær        
1 Tina Gylling 9.34 10.34 60 100
2 Malene S. Hansen 9.02 10.07 65   95
2 Charlotte Olsen 9.02 10.07 65   85
3 Hanna Sommerlund 9.51 10.57 66   94
4 Freja Christiansen 9.30 10.40 70   90
5 Mona Angelsø 9.17 10.32 75   85
6 Lena Hansen 9.58 11.17 79   81
7 Gitte Rasmussen 9.24 10.45 81   79
8 Jytte Nielsen 9.20 10.45 85   75
9 Kirsten Jensen 9.04 11.22 138   22
           
  4 km herrer  mellemsvær        
1 Lasse Falk 9.12 9.59 47 100
2 Mogens Sommerlund 9.49 10.40 51   96
3 Torben Bjerre 9.15 10.08 53   94
3 Erik Tikjøb 9.15 10.08 53   94
4 Ole Sørensen 9.36 10.34 58   89
5 Finn Berh 9.34 10.34 60   87
6 Tobias Nielsen 9.47 10.56 69   78
6 Henrik Nielsen 9.47 10.56 69   78
7 Preben Sørensen 9.38 10.58 80   67
7 Magnus  Nielsen 9.20 10.40 80   67
7 Mads Nielsen 9.20 10.40 80   67
8 Svend Jensen 9.04 11.22 138     9
           
  4 km damer svær        
1 Berit Pedersen 9.44 10.51 67 100
2 Joan Nielsen 9.04 10.17 73   94
3 Jannie Sørensen 10.12 11.27 75   92
4 Hanne Hansen 9.19 10.35 76   91
5 Hanne Pedersen 9.28 10.45 77   90
6 Benedikte B. From 9.28 10.58 80   87
7 Sophie B. From 9.36 10.58 82   85
8 Birgit Berner 9.26 10.49 83   84
9 Mona Breum 9.10 10.49 99   68
10 Lidy Grange Mgl. Klip.      
           
  4 km herrer svær        
1 Peter Hansen 10.06 10.58 52 100
2 Jakob Pedersen 9.52 10.48 56   96
2 Ole Glimø 9.52 10.48 56   96
3 Torsten Grange 9.44 10.41 57   95
3 Tage Ebbensgaard 10.02 10.59 57   95
4 Claus Mikkelsen 10.04 11.02 58   94
5 Steen Baunehøj 9.30 10.31 61   91
6 Rasmus Zichau 9.48 10.50 62   90
6 Kim Severinsen 9.50 10.52 62   90
7 Nicolai Jensen 10.14 11.17 63   89
8 Steen Fladberg 10.00 11.05 65   87
10 Henning Hansen 9.21 10.31 70   82
11 Erik Molnit 9.46 10.58 72   80
11 Peter Leander 9.40 10.52 72   80
12 Svend Fladberg 9.23 11.12 76   76
13 Erling Hansen 9.24 10.41 77   75
13 Torben Nielsen 9.32 10.49 77   75
14 Jess Bang From 9.40 10.58 78   74
14 Kim Møller 9.18 10.36 78   74
15 Børge Jensen 9.58 11.19 81   71
16 Finn Frogne 9.34 11.16 102   50
17 Svend-Erik Ejlersen 10.10 12.06 116   36
18 Søren Midtiby 9.06 11.05 119   33
19 Kurt Dose Udgået      
           
  6 km damer        
1 Malene Løkke 9.55 10.53 58 100
2 Jette Grimstrup 9.00 10.24 84   74
3 Lisbeth Andersen 10.05 11.39 94   64
           
  6 km herrer        
1 Aksel Andersen 9.42 10.36 54 100
2 Karsten Hansen 9.28 10.28 60   94
3 Karsten Richardt 10.03 11.09 66   88
3 Frank Angelsø 9.16 10.22 66   88
4 Knud Andersen 9.14 10.24 70   84
5 Per Steen 9.06 10.17 71   83
6 Peter M. Olsen 9.12 10.24 72   82
7 Bo Brinkmannn 9.47 11.02 65   79
8 Ivan Sørensen 9.08 10.25 77   77
8 Kim Folander 9.10 10.27 77   77
9 Frank Christiansen 9.30 10.48 78   76
9 Erik Løvgren Jensen 10.07 11.25 78   76
10 Gunnar Grimstrup 9.00 10.25 85   69
11 Helmuth Hansen 9.56 11.26 90   64
12 Henrik Glimø 9.45 11.18 93   61
13 Thomas Laugesen 10.09 11.48 99   55
14 Poul Koziara 10.29 12.14 105   49
15 Kenneth Jørgensen 8.57 10.43 106   48
15 Jesper Jørgensen 8.57 10.43 106   48
           
  8 km damer        
1 Hanne Fogh 9.21 10.25 74 100
           
  8 km herrer        
1 Simon Holt 9.36 10.39 63 100
2 Kåre Sørensen 10.00 11.23 83   80
3 Christian Larsen 9.28 10.53 85   78

Nyt æresmedlem i Køge OK

På generalforsamlingen d. 26. februar var der fuld opbakning til bestyrelsens forslag om at udnævne Leon Jørgensen til æresmedlem af Køge Orienteringsklub.

 

Leon_æresmedlem
Nuværende formand Simon R. Holt og det nyudnævnte æresmedlem Leon Jørgensen

 

Leon Jørgensen har ydet et kæmpe arbejde i klubben, bl.a. som formand á to omgange, redaktør af klubbladet, banelægger, korttegner og meget mere.

Resultat Maglebyskoven Stevnsløb

Den 23. februar var der o-løb i Maglebyskoven og resultatlisten kan ses:

 

Navn Start tid Slut tid Tid i min Point for løb
3 km. piger
1 Josefine RosenKvist 09:06 09:38 32,0                        100
2 Nanna Lauridtsen 09:21 09:54 33,0                          99
3 Monique Bang From 09:27 10:11 44,0                          88
3 Linda From 09:27 10:11 44,0                          88
5 Isabella Grimstrup 08:56 10:11 75,0                          57
3 km. drenge
1 Victor Østergaard 09:12 09:34 22,0                        100
2 Rasmus Lauridtsen 09:21 09:54 33,0                          89
4 km. damer mellemsvær
1 Tine Gylling 09:16 10:01 45,0                        100
2 Malene S. Hansen 09:12 10:03 51,0                          94
3 Freja Christiansen 09:34 10:37 63,0                          82
4 Randi Gylling 09:14 10:25 71,0                          74
5 Gitte Rasmussen 09:19 10:34 75,0                          70
6 Merete Kuld 09:46 11:03 77,0                          68
6 Christina Kuld 09:46 11:03 77,0                          68
6 Hanne Toylor 09:46 11:03 77,0                          68
9 Ida Freitag 09:50 11:11 81,0                          64
9 Katrine Hyldeberg 09:50 11:11 81,0                          64
11 Jytte Nielsen 09:23 10:47 84,0                          61
12 Kirsten Jensen 08:56 10:38 102,0                          43
13 Charlotte Olsen 09:09 11:05 116,0                          29
14 Astrid Jensen 09:46 Udg
15 Stine Olsen 09:46 Udg
4 km. herrer mellemsvær
1 John Hansen 09:17 09:52 35,0                        100
2 Finn Berg 09:16 10:01 45,0                          90
2 Henrik Jensen 10:17 11:02 45,0                          90
4 Thomas Larsen 09:36 10:22 46,0                          89
5 Nicolai Jensen 09:55 10:44 49,0                          86
6 Preben Sørensen 09:42 10:36 54,0                          81
6 Torben Bjerre 10:25 11:19 54,0                          81
6 E. Tikøb 10:25 11:19 54,0                          81
9 Tobias Nielsen 09:08 10:07 59,0                          76
9 Henrik Nielsen 09:08 10:07 59,0                          76
11 Ole Sørensen 09:14 10:14 60,0                          75
12 Poul Freitag 09:50 11:11 81,0                          54
13 Mads Nielsen 09:23 10:46 83,0                          52
14 Hugo Lyse Nielsen 08:53 10:31 98,0                          37
15 Svend Jensen 08:56 10:38 102,0                          33
4 km. damer
1 Gerda Marie Christiansen 09:42 10:39 57,0                        100
2 Birgit Berner 09:24 10:29 65,0                          92
3 Benedikte Bang From 09:29 10:35 66,0                          91
4 Maria Bang From 09:29 10:36 67,0                          90
5 Grethe Larsen 09:35 10:48 73,0                          84
6 Mona Breum 09:44 10:58 74,0                          83
7 Joan Nielsen 09:07 10:34 87,0                          70
8 Hanne Hansen 09:04 10:46 102,0                          55
4 km. herrer
1 Jørgen Larsen 09:50 10:40 50,0                        100
2 Flemming Svendsen 09:18 10:12 54,0                          96
3 Peter Hansen 10:08 11:05 57,0                          93
4 Henrik Johanson 08:46 09:44 58,0                          92
5 John Breum 09:48 10:49 61,0                          89
6 Erik Munk 09:54 10:58 64,0                          86
6 Jess Bang From 09:31 10:35 64,0                          86
8 Ivan Jensen 09:16 10:22 66,0                          84
8 Kim Severinsen 09:40 10:46 66,0                          84
10 Tage Ebbensgaard 09:26 10:33 67,0                          83
11 Kim Møller 09:42 10:52 70,0                          80
12 Erling Hansen 09:10 10:25 75,0                          75
13 Svend Erik Ejlersen 09:46 11:02 76,0                          74
13 Peter Leander 09:30 10:46 76,0                          74
15 Torben Nielsen 09:35 10:52 77,0                          73
16 Henning Hansen 09:22 10:40 78,0                          72
17 Ole Rasmusen 10:13 11:33 80,0                          70
18 Frede L. Olsen 09:28 11:01 93,0                          57
19 Dennis Hansen 08:48 10:40 udg
6 km. damer
1 Jette Grimstrup 09:03 10:25 82,0                        100
2 Lisbeth Andersen 09:51 11:15 84,0                          98
6 km. herrer
1 Aksel Andersen 09:35 10:23 48,0                        100
2 Gunner Grue 09:45 10:36 51,0                          97
3 Karsten Hansen 09:43 10:36 53,0                          95
4 Thomas Kristiansen 08:57 09:56 59,0                          89
5 Jacob D Jørgensen 09:48 10:48 60,0                          88
5 Frank Christiansen 09:41 10:41 60,0                          88
7 Erik Løvgren 09:37 10:41 64,0                          84
8 Bo Brinckmann 09:01 10:11 70,0                          78
8 Knud Andersen 09:12 10:22 70,0                          78
10 Kaj Munck 09:39 10:52 73,0                          75
11 Poul Erik Iversen 10:12 11:30 78,0                          70
12 Gunnar Grimstrup 09:03 10:25 82,0                          66
13 Jens Johansen 10:14 11:44 90,0                          28
14 Jesper Jørgensen 08:53 10:30 97,0                          51
15 Henrik Glimø 08:59 10:37 98,0                          50
16 Poul R. Koziaro 10:31 12:10 99,0                          49
17 Hans Jørgen Hansen 09:25 Udg
8 km. Herrer
1 Rasmus Nielsen 09:20 10:09 49,0                        100
2 Simon R. Holt 09:42 10:35 53,0                          96
3 Svend Erik Munck 09:37 10:49 72,0                          77
4 Henning Jeppesen 09:40 11:32 112,0                          37

Instruktion til VTR løbet den 16.02.14

Se linket: http://www.okr.dk/loeb/vtr1314/instruk_vallo.pdf

Køge OK glæder sig til at præsentere et spritnytegnet kort til dette løb.

Vi er også ret sikre på at kortet vil blive behørigt døbt af de løbere som vover forsøget på at overspringe skelbækken som gennemskærer skoven. (til de mere forsigtige etableres der et par spang så at man kan komme delvis tørskoet over)  ;-)

Vi glæder os til at se jer.     http://map.krak.dk/m/n3CRi

Køge2sprint på DO-F´s julekalender

På DO-F’s hjemmeside har man i december måned haft en julekalender kørende.

Den 19. december var det så vores tur til at få lidt ekstra reklame for K2S, som afholdes søndag den 1. juni 2014. Bestyrelsen håber på at rigtig mange af klubbens medlemmer  også denne gang vil være med til at lave det praktiske arbejde, samt ikke mindst: Deltage i løbet på vores “hjemmebane”.

Nye klubtrøjer

Trøjer

Vi udvider klubgarderoben med nye løbstrøjer.

Vi har valgt Extreme modellen fra norske Trimtex, som pt laver markedets bedste trøjer.

Karsten Richardt og Bo Brinkman har yderst gavmildt ladet d’herrers firmaer sponsorere en del af trøjerne – det skal der lyder en kæmpe tak for!

Og med et tilskud fra klubben betyder det, at vi kan sælge trøjerne for 150 kr. for en kortærmet og 200 kr. for en langærmet (og 100 kr. for en børnetrøje).
Udover valget mellem lang- og kortærmet skal man også vælge herre- eller damemodel.

Trøjerne fås i xs-xxl i dame, s-3xl i herre og 130, 140, 150 og 160 i børnestørrelser.

Trøjerne bestilles og betales via dette link:
https://place2book.com/da/choose_ticket_sales_workflow?seccode=5a66c58083

Som sagt kan modellerne prøves til klubaftenen på tirsdag, og ellers må I kontakte mig for en aftale.

Der vil kun i begrænset omfang være mulighed for at efterbestille trøjer, da det er forholdsvist dyrt at købe små portioner. Bestillingsfristen sætter vi indtil videre til 10. december.