Alle indlæg af Kim Møller

Stevns Orientering – Endeligt resultat 2015

Søndag den 29. marts – årets første dag med sommertid, afviklede Stevns Orientering sæsonens sidste løb i Vemmetofte Strandskov med efterfølgende fællesspisning og præmieuddeling på Restaurant La Mer på marinaen i Fakse Ladeplads. Resultatet ses her:

Endeligt resultat 2015

Sæsonens enkelte resultater kan ses som følger:

Faxe Kalkbrud, resultat 2015

Ganneskov, resultat 2015

Maglebyskov, resultat 2015

Bøgeskov, resultat 2015

Boelskov, resultat 2015

Sparresholm, resultat 2015

Vemmetofte, resultat 2015

Æresprisen 2014 til Kurt Dose

Køge Kommune afholdt torsdag den 11. december en ceremoni på Rådhuset til ære for de lokale idrætsfolk der i årets løb har præsteret noget særligt.

Igen i år var Køge Orienteringsklub flot repræsenteret med hele 4 medlemmer nemlig Kurt Dose, Svend Fladberg, Palle Bay og Karsten Richard – Karsten og Palle var dog forhindrede i at deltage.

svend_kurt1

Endvidere fik Kurt Dose “Æresprisen 2014” for sin flotte indsats gennem årene for Køge Orienteringsklub.  Med prisen fulgte ud over et diplom også 5.000 kr.  Stort TILLYKKE til Kurt.

Kurt skrev efterfølgende til klubben:  ” Hej Køge OK
Birgit og jeg er blevet enige om, at give klubben halvdelen af det beløb jeg modtog ved Køge kommunes hyldestarrangement for medaljevindere i 2014.
Her havde jeg den store glæde, at få tildelt “Æresprisen i Køge kommune 2014″, samt 5000 kroner.
Jeg har tidligere prøvet at være nomineret til årets idrætsnavn, dog uden at toppe.”  

Klubben takker for den flotte gestus, og ønsker for Kurt, at han må få mange flere gode år i skoven.

kurt1

Klubmestre 2014

Resultatet af Køge Orienteringsklubs klubmesterskabsløb 2014 blev afviklet i forbindelse med vtr-løbet i Ny Tolstrup søndag den 30. november.

Klubmesterskabet 2014
 
Sort Mini Dame
Gitte Rasmussen Fejlklip
 
Mini60+ Herre
Henning Hansen 00:58:23
Kurt Dose 01:02:39
Hugo Nielsen 01:52:07
Svend Fladberg Fejlklip
Sort Kort Herre
Henning Jeppesen 00:57:42
Steen Fladberg 01:00:32
John Barnewitz 01:07:25
Kim Møller 01:37:25
Sort Kort60+ Dame
Berit N. Pedersen 01:37:33
Sort Kort60+Herre
Karsten Richardt 00:57:08
Per Steen 01:01:30
Jørgen Larsen 01:04:24
Erik Løvgren Jensen 01:21:27
Poul R. Koziara 01:25:29
Peter Leander 01:28:50
Sort Mellem Dame
Margit Goldbach 01:41:26
Sort Mellem Herre
Hans Henrik Juda 01:09:50
Karsten Hansen 01:16:53
Thomas Kristiansen 01:19:02
Anders Bang 01:42:34
Henrik Glimø Fejlklip

 

Klubmestrene fejres behørigt til klubbens årlige Gløgg & Æbleskive arrangement i klubhuset onsdag den 10. december kl. 19.00.